niedziela, 5 grudnia 2010

Gwiazdka do kartki- kurs

Bardzo lubię kartki "interaktywne"- takie z ciekawym szczegółem, ruchomą częścią, podwójnym przeznaczeniem... Jakiś czas temu na manualniku pokazałam kartkę, której napis ukrywa w sobie jak najbardziej trójwymiarową gwiazdkę- i obiecałam, że pokażę, jak ją wykonać. Jeśli więc macie ochotę na kartkę "z niespodzianką" idę Wam w sukurs z kursem!:-)

Tak moja kartka wygląda z góry, widać, że napis jest nietypowy:Można go wysunąć:


Jak się przyjrzeć, zdradza swoja warstwowość:-)Po małych manipulacjach otrzymujemy z niego gwiazdkę, którą można powiesić na choince albo zrobić z niej dekorację w oknie. O, taką:Instrukcja wykonania gwiazdki:

Żeby wykonać tę "sekretną" ozdobę potrzebujemy 15 pasków papieru (jeśli gwiazdka ma być dodatkiem do kartki, musi to być cienki papier, u mnie zwyczajny do drukarki, może być kolorowy): po 5 każdego rozmiaru. Gwiazdka po rozłożeniu będzie miała taką średnicę, jak najdłuższy pasek, moja ma 18 cm. Można zrobić mniejszą, z moich obserwacji wynika, że paski powinny się różnić o 3 cm, żeby gwiazda się dobrze składała. Szerokość pasków zależy od tego, jaką wysokość będzie miał napis- u mnie paski mają szerokość 2 cm.


Bierzemy po jednym paseczku z każdego rozmiaru, zginamy w połowie, składamy razem tak by się krawędzie zrównały i sklejamy. Na tym etapie wygląda to mniej więcej tak (widok krawędzi paseczków):


Następnie zrównujemy paseczki z drugiej strony i też sklejamy.
Wyglądają teraz tak:

Postępujemy tak samo ze wszystkimi paseczkami, powinniśmy otrzymać pięć takich elementów, które sklejamy końcówkami, żeby wyglądały tak:


Jeśli przyciągniemy do siebie ruchem w dół skrajne końcówki, powstanie gwiazdka (na zdjęciach niżej widać, jak się powoli formuje). Przy okazji zaznaczyłam, gdzie należy zamocować oczka do przewleczenia sznureczka lub wstążeczki:


 Przewlekamy wiązadełko i luźno wiążemy.


Żeby złożyć gwiazdkę do postaci napisu, wystarczy chwycić ją tak jak pokazuję na tym zdjęciu (nie rozwiązujemy sznureczka) i jakby wywrócić na lewą stronę...


Krótko mówiąc chodzi o to, żeby rożki, które stykają się w środku gwiazdki zostały wyciągnięte na zewnątrz.Po chwili uzyskamy takie coś:


Co już łatwo da się złożyć na płasko:

Do takiego elementu możemy już przykleić napis. Żeby zamocować całość do kartki robimy opaskę z paseczka sztywnego papieru. Powinien mieć co najmniej 1,5cm szerokości, żeby potem utrzymać napis na kartce.

Owijamy paseczek wokół napisu dość ciasno (ale tak, żeby można było lekko spłaszczając gwiazdkę ją w tę opaskę wsunąć) i sklejamy.

stroną, gdzie sklejaliśmy możemy teraz opaskę przykleić do kartki w wybranym miejscu. Zwróćcie uwagę, że napis nie może zaczynać się od samego brzegu, bo zasłonimy go opaską. W prototypie dla ładniejszego efektu opaska przytrzymująca napis zamaskowana jest gwiazdką:


a na czerwonej kartce- choinką.

Jak zwykle, opis wykonania brzmi dużo bardziej skomplikowanie, niż jest w rzeczywistości, ale wystarczy raz zrobić, żeby "załapać", o co chodzi:-) Gwiazdkę można wykonać z kolorowego papieru, papier z którego wytniemy paski ostemplować albo już gotową gwiazdkę wytuszować na brzegach- będzie wtedy ciekawsza i bardziej ozdobna.

Gdyby pojawiły się jakieś pytania, nie wahajcie się zadać ich w komentarzach, postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości. A jeśli wykorzystacie gwiazdkę jako dekorację domu albo jako element kartki, pochwalcie się linkiem pod tym postem:-)

Powodzenia, podarujcie komuś gwiazdkę z nieba razem ze świąteczna kartką:-)

Przypominam również o pierwszym choinkowym wyzwaniu craftypantek i nagrodzie:-)!

P.S. Ponieważ to mój autorski pomysł, jeśli z niego skorzystacie, proszę o podlinkowanie do tego postu lub do mojego bloga. Dziękuję:-)

4 komentarze: