sobota, 5 marca 2011

Amigurumi - to proste!

Za oknem jeszcze biało, śnieżnie i zimno, a mnie już chce się zieleni, rześkich poranków i ciepłych wieczorów. Zaklinam już wiosnę! A że chciałabym pokazać, jak łatwo robi się amigurumi, zrobię małą, zieloną żabkę. Żeby było szybciej, zaczniemy od pacynki zakładanej na palec.

Potrzebne będą nam:
- zielona włoczka
- odrobina włóczki w kolorze białym (może być cieńsza niż zielona)
- czarny kordonek lub mulina,
- szydełko i igła.

Zaczynamy od zrobienia 2 oczek łańcuszka.Gdy są już gotowe, wkłuwamy szydełko w drugie oczko licząc od szydełka (czyli w pierwsze oczko, jeśli liczymy od początku) i robimy - cały czas w tym samym oczku - 6 półsłupków. Powstaje w ten sposób małe, nieforemne kółeczko.Teraz, w każdym z naszych 6 półsłupków robimy po 2 półsłupki - w sumie będzie ich 12. Nasze kółeczko nieco się dzięki temu powiększy.Ta wielkość będzie już wystarczająca, żeby naszą pacynkę nałożyć na palec, a więc wykonujemy kolejne półsłupki - teraz już normalnie, po jednym półsłupku w każde oczko poprzedniego rzędu. Nasza robótka zaczyna kształtem przypominać miseczkę.Powtarzamy kolejne rządki po 12 półsłupków - miseczka pogłębia się. Rządków po 12 półsłupków wykonujemy tyle, aż pacynka będzie miała odpowiednia długość - będzie to jakieś 9-10 rządków, w zależności od grubości stosowanej włóczki.Gdy osiągniemy odpowiednią długość zabawki, zamykamy ostatnie okrążenie oczkiem ścisłym, ucinamy nitkę.Nadmiar nici przeplatamy przez robótkę, aby ja ukryć, a jednocześnie zabezpieczyć zabawkę przed spruciem.

Teraz zabieramy się za oczy. Z białej włóczki wykonujemy - jak poprzednio - 2 oczka łańcuszka, a następnie w drugim oczku licząc od szydełka robimy 6 półsłupków.Teraz ściągamy nitkę, tak aby uformować z naszego kółeczka kulkę i zamykamy całość oczkiem ścisłym, po czym robimy jeszcze jedno oczko ścisłe, wkłuwając szydełko w oczko po przeciwległej stronie robótki (np. trzecie z sześciu półsłupków).Ważne, aby przy zakańczaniu zostawić spory kawałek luźnej nitki - przyda nam się przy przyszywaniu oczek. Nasze oczka są prawie gotowe - brakuje im tylko źrenic.
Używając czarnego kordonka lub muliny wyszywamy na oczku źrenice - możemy wyhaftować małe kółeczko, zrobić węzełek francuski, lub krzyżyk.Na końcu oczka przyszywamy do korpusu, używając w tym celu pozostawionej końcówki nitki.Naszej żabce brakuje teraz już tylko jednego - szerokiego uśmiechu. Czarną nitką przeszywamy więc główkę w poprzek, formując pyszczek.

Voila, żabka gotowa do zaklinania wiosny!A może zrobimy cale stado takich żab?

Rere kum kum!

6 komentarzy:

 1. Ale słodki żabolek ;)))
  Ja do szydełka mam dwie lewe ręce,chociaż nie powiem, że nie próbowałam dziergać. Zabka wyszłaby zapewne nieco rozlazła :))).

  OdpowiedzUsuń
 2. Spróbuj koniecznie, to naprawdę bardzo łatwe! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. super kursik :) kieys zrobilam cala zabe :)
  musze znaleźć kawałek zielonego i sobie zrobie pacynki

  OdpowiedzUsuń
 4. super :) jedna z prac, która wywołała u mnie naturalny uśmiech :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny pomysł. Powala prostotą.

  OdpowiedzUsuń