poniedziałek, 22 sierpnia 2011

Kwiatek - poduszeczka

Dziś, w kolejny poniedziałek, przepis na kwiatki tchnący pragmatyzmem. Ten kwiatek jest nie tylko dekoracyjny, ale może też służyć jako poduszeczka na igły :)
Potrzebne będą nam igła i nici, tkanina (najlepiej mało elastyczna i o gęstym splocie), materiał na wypełnienie poduszeczki, guzik oraz kordonek lub mulina.Z materiału wycinamy 2 kółka, pamiętając o dodaniu zapasu na szwy.
Składamy je prawymi stronami do środka i zszywamy po obwodzie, pozostawiając fragment nie zszyty.
Przewracamy robótkę na prawą stronę, korzystając z powstałego otworu...... i wypychamy kwiatek.

Zaszywamy otwór, w miarę możliwości drobnym ściegiem, tak by był w miarę niewidoczny. Uzyskujemy okrągłą poduszeczkę - teraz czas na przekształcenie jej w kwiatek :)Nawlekamy na igłę kordonek lub mulinę, zabezpieczając koniec nici supełkiem. Wbijamy ją w sam środek poduszeczki, z przodu (później zamaskujemy supełek).
Teraz wbijamy igłę z odwrotnej strony, także w środek - tak, jakbyśmy obszywali kwiatek "na okrętkę".Ściągamy mocno nić, tak by wrzynała się w poduszeczkę.Kolejny, identyczny ścieg prowadzimy znowu na wylot przez środek, by wrzynające się w nią nici utworzyły linię prostą, dzielącą ją na pół.
Kolejne ściegi prowadzimy prostopadle, tworząc wzór krzyża, a następnie każdą ćwiartkę koła dzielimy ponownie na pół - ostatecznie nasze nici formują gwiazdkę, dzieląc poduszeczkę na wypukłe części imitujące płatki.
Za każdym razem mocno naciągamy nici, i w razie konieczności - rozkładamy je równomiernie. Całość zabezpieczamy kilkoma drobnymi szwami, prowadzonymi najlepiej na wylot.

Na końcu - przyszywamy guzik w środku kwiatka, maskując zbieg nitek i zabezpieczające je ściegi.Nasz kwiatek w zasadzie jest gotowy. Możemy dodatkowo obszyć ściegiem łańcuszkowym szew na obwodzie kwiatka - na styku dwóch kawałków materiału.
Kwiatek będzie wyglądał ciekawiej, jeśli użyjemy różnych materiałów na dolną i górną część. Dodatkowo, możemy górne koło zszyć z kawałków (materiałowe kółka dzielimy na 6 części i zszywamy ponownie, przeplatając ze sobą różne kolory). Przeszywając kwiatek musimy wtedy pamiętać, by kolejne nici prowadzić wzdłuż szwów.


8 komentarzy:

 1. Dzięki, Słońce :*** Gdyby tylko moja #%^$&@#$%!!!!! maszyna działała....

  OdpowiedzUsuń
 2. Śliczniutkie... może ja też takie uszyje?

  OdpowiedzUsuń
 3. Wielkie dzięki za ten kursik! Dzięki Wam wykonanie tych kwiatuszków przestało być dla mnie tajemnicą:)

  OdpowiedzUsuń
 4. super pomysł, zaraz wypróbuję hihihi, ewa

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne te kwiatki. A kursik bardzo mi pomógł. Zapraszam serdecznie na mojego bloga

  OdpowiedzUsuń
 6. piękne te Twoje kwiatki. Uwielbiam mini kusy"zrób sama" :) dziękuję za następny:*

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszędzie szukałam informacji jak się robi takie cudeńka. DZIĘKUUUUJĘ!
  Pozdrawiam cieplutko =}

  OdpowiedzUsuń