poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Na szybko


Dziś będzie szybki przepis kwiatowy. Między jednym wakacyjnym wyjazdem a drugim, siedząc obok bagaży jeszcze nie rozpakowanych i tych jeszcze nie zapakowanych, potrzebowałam czegoś, co robi się łatwo i szybko i z minimum materiałów.

Wyciągnęłam więc (z bagażu jeszcze nie rozpakowanego) worek z koronkami, sięgnęłam po (jeszcze nie zapakowane) artykuły krawieckie z myślą o tym przepisie. Starym jak świat, prostym, szybkim i łatwym :)
Potrzebne będą więc nam wstążki, taśmy i koronki, lub paski materiału (może też być krepa), nożyczki, igła i nici, oraz guziki, koraliki lub/i ćwieki.Nawlekamy nitkę na igłę i zabezpieczamy jeden jej koniec supełkiem. Przeszywamy kawałek koronki fastrygą wzdłuż dłuższego boku, jak najbliżej brzegu (świetnie nadają się tu bawełniane lub stylonowe koronki, w których nitkę przekładamy po prostu pomiędzy ażurkami).Gdy nasze przeszycie osiągnie odpowiednia długość, ściągamy materiał marszcząc go na nitce (możemy robić to co jakiś czas podczas szycia, aby sprawdzić ile jeszcze przyda się fastrygi).Odcinamy nadmiar wstążki, blokujemy fastrygę ściegiem i zszywamy ze sobą wolne końce wstążki (czyli krótsze jej boki), składając je strona prawą do prawej i przeszywając po lewej stronie). Zakańczamy ścieg i odcinamy zbędną część nici.Rozkładamy zmarszczoną wstążkę, która teraz formuje się już w kształt kwiatu - jeśli trzeba, rozkładamy równomiernie fałdki.To w zasadzie koniec pracy. Możemy teraz ozdobić środek według uznania - guzikiem, koralikami czy ćwiekiem, lub połączyć kilka takich kwiatków razem. Jeśli zrobić je w większym rozmiarze, używając tylko tkanin i podszyć po lewej stronie zapięcie (jednocześnie ukrywając ściegi), powstanie nam piękna rozetkowa broszka. W moich dodatkowo maskuję połączone krótsze końce koronek przy użyciu dodatkowo wszywanych kawałków wstążek.Kwiatów możemy też używać do ozdabiania kartek dekorowania prezentów.A poprzedni przepis kwiatkowy przydał się Rachel:Pozdrawiam serdecznie i życzę miłych urlopów!

6 komentarzy:

 1. Znowu moje nożyczki :D Ja takie kwiatki "falbankowe" robię z koronki :) I do środka ćwiek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szybki i prosty!! Wspaniały :)

  Zapraszam na Spotkanie HandMadowe, więcej info na http://handmadebizutki-karolcia.blogspot.com/2011/08/zapraszam-na-zlotspotkanie-osob.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepis nadał się na ozdóbkę do serducha: http://szkieuka.blogspot.com/2011/08/981-nici-igy-sprzety-tnace.html

  OdpowiedzUsuń