poniedziałek, 5 września 2011

Szydełkowy kwiatek

Cieszę się, że papierowa dalia z zeszłego tygodnia przypadła Wam do gustu. Dziś dla odmiany coś na szybko i coś szydełkowego.

Potrzebne będą nam włóczka, szydełko i nożyczki, oraz znajomość podstaw szydełkowania. Bez obaw, wystarczą łańcuszek, półsłupki i słupki :) No i może jeszcze oczko ścisłe.Zaczynamy standardowo......robiąc 8 oczek łańcuszka......które zamykamy w kółko oczkiem ścisłym. To kółeczko stanowić będzie środek naszego kwiatka.Teraz robimy ponownie łańcuszek - 3 oczka......a następnie półsłupek na kółku (czyli nie wkłuwamy się w oczko łańcuszka, ale w środek naszego kółeczka). W ten sposób mamy już środek kwiatka i podstawę pierwszego z płatków.Robimy kolejne płatki - ponownie 3 oczka łańcuszka i półsłupek dziergany na kółku. Powtarzamy tę czynność jeszcze czterokrotnie - przy ostatnim, piątym płatku nie robimy półsłupka, tylko oczko ścisłe w podstawę płatka (czyli w nasz 3oczkowy odcinek łańcuszka).
Mamy teraz gotowy szkielet naszego kwiatka - środek i podstawy 5 płatków.
Teraz zajmujemy się pierwszym płatkiem (tworzy go kółeczko z 3 oczek łańcuszka przymocowane do naszego środka). Robimy półsłupek, wbijając szydełko nie w oczko łańcuszka, ale znowu w środek płatka.Następnie tak samo wykonujemy 5 słupków......i jeszcze jeden półsłupek.
Tę samą czynność powtarzamy na kolejnych płatkach - na każdym robimy półsłupek, 5 słupków i półsłupek.Teraz pozostaje już tylko obciąć nitkę i zakończyć robótkę.Taki kwiatek stanie się piękna ozdobą każdego scrapa czy kartki, a nawet sukienki :) Jeśli chcemy trochę go wypełnić, możemy najpierw bazowe kółko obrzucić półsłupkami.Możemy też nasz kwiatek nieco rozbudować... ale o tym za tydzień :)


Jeszcze jedno - jak to przy szydełkowaniu - tak naprawdę zrobienie kwiatuszka zabiera 1/10 tego czasu, jaki trzeba by opisać to słowami :) Gorąco zachęcam do spróbowania!
Kursik z zeszłego tygodnia wypróbowały:
Poranna:
 i Ela17:3 komentarze:

 1. ja też wykorzystałam kursik z zeszłego tygodnia, ale jeszcze nie moge pokazać.
  Mój jednak wyszedł fatalny w porównaniu z tym które zrobiły dziewczyny.
  Ja nie umiem robic sama kwiatów ;o///

  OdpowiedzUsuń
 2. Z niecierpliwoscią czekam na Wasze kursiki wczoraj zrobiłam kwiatki szydełkowane i je wykorzystałam do ramki
  http://ela17-mojepasje.blogspot.com/2011/09/szydekowy-kwiatek.html#comments

  OdpowiedzUsuń
 3. Elu, ale z Ciebie rakieta!!! :)

  OdpowiedzUsuń