poniedziałek, 3 października 2011

Margerytki

Dziś klasyka gatunku - kwiaty haftowane :) Ale będzie prosto i przyjemnie - bo to najłatwiejsze z wyszywanych kwiatków. Konkretnie - to ścieg margerytkowy, wzbogacony nieco o tzw. francuski węzełek. Ale do rzeczy.
Potrzebne będą nam kawałek materiału, igła, nożyczki i kordonek lub mulina w dwóch kolorach (wyszywamy margerytki, zatem w kolorze żółtym i białym).


Zaczynamy od przygotowania środka kwiatka - zatem bierzemy nić w kolorze żółtym. Końcówkę zabezpieczamy supełkiem, i zaczynamy, prowadząc nić od spodu tkaniny.


Teraz owijamy igłę nicią raz......i drugi...


...a następnie wbijamy końcówkę igły w materiał tuż obok miejsca w którym nici wychodzi z materiału. Delikatnie zsuwamy palcami nawinięte na igłę nici - najwygodniej przycisnąć je palcami lewej ręki do materiału, jednocześnie prawą ręką wbijając igłę do końca.

Podczas gdy zaciągamy nitkę, na powierzchni materiału powstaje atrakcyjny supełek - to właśnie węzełek francuski.

Mamy już środek, teraz czas na płatki. Nawlekamy białą nić, zabezpieczamy końcówkę supełkiem i prowadzimy znowu od spodu tkaniny na wierzch, tuż przy środku kwiatu. Najpierw pokażę o co chodzi z płatkiem, a potem - jak zrobić to najszybciej i najprościej.

Gdy mamy już nić wyprowadzoną na wierzchu materiału, wbijamy igłę obok miejsca z którego wychodzi nić, nadal blisko środka kwiatu. W tym miejscu regulujemy szerokość płatka.

Gdy przeciągamy nić, powstaje pętelka, którą musimy zabezpieczyć...

...poprzez poprowadzenie krótkiego ściegu ...

...znowu od spodu na zewnątrz...

...i z powrotem do środka.

Ten krótki szew przytrzymuje płatek na miejscu.

Aby zrobić to szybko wyprowadzamy nić tuż przy środku kwiatu, następnie wbijamy w tkaninę tuż obok (ta odległość będzie szerokością naszego płatka) i wyprowadzamy igłę ponownie na zewnątrz, w małej odległości od środka kwiatu (tak jakby powstawał trójkąt - jego podstawa to szerokość płatka, a wierzchołek - to czubek płatka.

Przeciągamy nitkę na zewnątrz - płatek już nam nie umknie - i wbijamy igłę zamykając szew przytrzymujący płatek (możemy wbić ją nawet w to samo miejsce z którego wychodzi nić).
 Ilość płatków oczywiście jest dowolna. Tak wygląda gotowa margerytka...

...a tak cała łączka :)
Gdy załapie się rytm, wyszywanie idzie naprawdę piorunem :)
Haftowałam moje margerytki w ogródku i zobaczcie kogo przyciągnęły :)


A kwiatki z poprzedniego postu przyciagnęły Pauliśkę:


i Martenkę:
a także Craftypantki Mrouh:


i Kasię :)


Życzę wszystkim miłego - i ukwieconego tygodnia :)

9 komentarzy:

 1. super:) jak świeże kwiatki i robaczek jest:)

  OdpowiedzUsuń
 2. super bede musiała spróbować na czymś dla Tosi takie zrobić tylko musze najpierw pomyśleć na czym :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super :) Dziękuję za pomysł. I ciepło pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Znowu śliczne kwiatki, muszę spróbować.
  Dzisiaj otrzymałam przesyłkę . Dziękuję bardzo!!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy byłyście ostatnio w mojej głowie, właśnie przeszukałam zasoby internetowe by nauczyć się haftować margerytki a tu proszę kurs jak na zamówienie:) Wielkie dzięki:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta technika haftu jest super! Bo jest prosta i szybka :-D Nawet ja, nienawidząca szycia ręcznego ozdobiłam kilka lat temu bluzeczkę takimi kwiatkami i listkami na łodyżkach, efekt robi wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzisiaj pierwszy raz tu do Was trafiłam, ale zapewniam, że nie osatatni. Cudne i proste te margerytki. Będę musiała je wyszyć!
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń