poniedziałek, 16 stycznia 2012

Różany szablon

Już myślalam, że czas najwyższy zakończyć mój cykl kwiatowy, bo pomysły na wyczerpaniu. A tu - spłynęło na mnie oświecenie :) Pomył nie jest mój, bo coś podobnego widziałam w mojej ulubionej kawiarni Republika Róż. Dziś zatem - królowa kwiatów w roli głównej. I to z szablonu!

Na różany szablon potrzebujemy ołówek, papier (jeśli chcecie używać szablonu wielokrotnie - cienki arkusz plastiku), skalpel (lub nożyk do tapet), podkładkę do cięcia i gabeczka z tuszem, lub farba (ja użyłam tuszu distress i glimmer mista).Zaczynamy od narysowania kwiatu rózy. To tylko na pozór wydaje się trudne. Najlepiej narysować kropkę, a wokół niej budować kolejne płatki, tak aby w każdym okręgu było ich nieco więcej (min. o 1) i aby kolejne płatki wypadały w przerwach między płatkami poprzedniego okrążenia. Spróbujcie przerysować moja różę - kolejna narysujecie sami z łatwością.


Gdy szkic już gotowy, zabieramy się za wycinanie.  Ja używam skalpela z obrotowym ostrzem - prowadzi się go podobnie jak ołówek podczas rysowania. Nie martwcie się, jeśli coś wyjdzie nierówno - to nie będzie widoczne.


Gotowy szablon układamy na powierzchni, na której będziemy go odbijać. Można przytwierdzić go na brzegach papierową taśmą malarską.


Górną róże potuszowałam tuszem distress -  trzeba to robić ostrożnie, aby nie podrzeć szablonu. Na dolnej róży użyłam glimmer mista - ale można wykorzystać także farby - nakładając je niezbyt mokrym pędzlem, tupując po powierzchni, lub używając gąbeczki.

Szablon po użyciu tuszu nadaje się jeszcze do użytku. Po glimmerze niestety papier zwija się i nawet gdy dokładnie go wysuszycie, nie będzie przylegał do powierzchni i kolejne róże nie będą odbijały się wyraźnie. Można temu zaradzić wycinając szablon z tekturki (co jednak jest trudniejsze) lub z cienkiego plastiku - np. starej plastikowej teczki, lub zdjęcia rentgenowskiego :D

3 komentarze:

 1. ja się zobowiązałam zrobić jeszcze koralikowy kursik, będzie to kwiatek ;) więc to nie do końca na wyczerpaniu temat ;) niebawem odezwę się w tej sprawie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nice idea!!!

  Val
  www.crieartezzanato.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Kathinna - super, czekamy :)
  Crie Artezzanato - Thank you! It's really easy to do it :)

  OdpowiedzUsuń